Strona główna » Czy można mieć auto bez prawa jazdy?

Czy można mieć auto bez prawa jazdy?

Czy można mieć auto bez prawa jazdy

Czy istnieje możliwość prowadzenia auta bez prawa jazdy? W internecie dość często można spotkać się z opinią, że jest to dozwolone w przypadku pojazdów o mniejszej pojemności i niższej masie własnej. Dzieje się tak, ponieważ kilka lat temu można było prowadzić tego typu samochód na dowód osobisty. Istotne zmiany w tej kwestii wprowadziła jednak Nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 2013 roku. Czego konkretnie dotyczy?

Auto bez prawa jazdy? Nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 19 stycznia 2013 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenie samochodu bez prawa jazdy jest niedozwolone. Dowód osobisty uprawnia jedynie do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym czy też pojazdem zaprzęgowym.

Aktualny stan prawny w tym zakresie to częściowo wynik zmian, które wprowadziła Nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 19 stycznia 2013 roku. W znacznym stopniu odnosiła się ona do osób, które w tamtym okresie planowały ukończyć kurs prawa jazdy. Czego dotyczyły zmiany? Po pierwsze, ustanowiono nowe kategorie prawa jazdy (m.in. AM, B1). Inną znaczącą zmianą było wprowadzenie przepisów dotyczących czterokołowców i czterokołowców lekkich. W przypadku każdego z wymienionych typów zaczęła więc obowiązywać kara za prowadzenia bez prawa jazdy.

Czterokołowiec a czterokołowiec lekki

W treści nowelizacji przedstawione zostało m.in. rozróżnienie pomiędzy czterokołowcem a czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich to pojazd samochodowy, który przeznaczony jest do przewozu osób bądź ładunków (z wyjątkiem samochodu osobowego, ciężarowego czy motocyklu). Do kierowania czterokołowcem konieczne jest posiadanie minimum prawa jazdy kat. B1. Co więcej, masa własna tego pojazdu nie może przekroczyć 550 kg (przewóz rzeczy) lub 400 kg (przewóz osób).

A co to czterokołowiec lekki? To pojazd, który wymaga posiadania minimum kat. AM, a jego konstrukcja pozwala na poruszanie się z prędkością 45 km/h. Co jednak ważniejsze, masa własna czterokołowca lekkiego może wynosić maksymalnie 350 kg.

Czterokołowiec a ubezpieczenie

Czterokołowce, które nierzadko nazywane są mikrosamochodami (z uwagi na niższą pojemność i masę własną), muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Poruszanie się niewielkim pojazdem może wiązać się z pewnymi trudnościami na drodze, dlatego warto rozszerzyć zakres polisy m.in. o autocasco.

Warto w tym miejscu wrócić jeszcze do naszego pierwszego pytania: Czy można posiadać auto bez prawa jazdy? Co prawda prowadzenie auta bez prawa jazdy nie jest w Polsce możliwe, niemniej posiadanie samochodu bez prawa jazdy już tak. Brak uprawnień do kierowania nie stanowi przeszkody zarówno do zakupu auta, jak i ubezpieczenia OC. Często zdarza się, że rodzic niemający prawa jazdy, kupuje samochód na siebie, ale za głównego kierowcę podaje np. swojego współmałżonka czy dziecko.

Auto bez prawa jazdy

Prawo jazdy kategorii AM. Czym można jeździć?

Tak, jak wspomnieliśmy, nowelizacja wprowadziła dodatkowe kategorie jazdy w tym m.in. AM, która stworzona została z myślą o młodszych osobach (od 14. roku życia). Zdobycie tych uprawnień pozwala na jazdę czterokołowcem lekkim lub motorowerem (z tego względu bardzo często AM określana jest jako odpowiednik karty motorowerowej). Czy warto zrobić prawo jazdy na kategorie AM? Jest to raczej rozwiązanie tymczasowe i z uwagi na koszty ukończenia kursu (ok. 2 tys. złotych), warto czasami poczekać do momentu zdobycia kat. B1 lub B.

Jakie uprawnienia daje kategoria B1?

Osoby, które zdobyły kategorię B1, mogą kierować nie tylko pojazdami określonymi dla AM, ale również opisywanymi wcześniej czterokołowcami. Aby móc przystąpić do kursu i zdobyć te uprawnienia, należy mieć ukończone 16 lat.

Popularne auta bez prawa jazdy kategorii B

Jak się okazuje, nie trzeba posiadać prawa jazdy kategorii B, aby móc poruszać się pojazdami samochodowymi. Dotyczy to oczywiście osób, które ukończyły inne kursy i zdobyły potrzebne uprawnienia (m.in. B1). Do najpopularniejszych samochodów bez prawa jazdy kategorii B w Polsce należą takie marki, jak m.in.: Aixam, Microcar, Bellier, Piaggio, Ligier czy Casalini.